OZE draugijos Simono Frumkino sveikatos namai (D. Poškos g. 1)

2009 m.

OZE (rus. Obščestvo zdravoochranenija evrejev) – tarptautinė žydų sveikatos apsaugos ir socialinės pagalbos draugija, 1912 metais įkurta Sankt Peterburge, o Antrojo pasaulinio karo išvakarėse jau turėjusi padalinius visoje Europoje. Pagrindiniai jos siekiai buvo gyventojų švietimas sveikatos priežiūros klausimais, vaikų ligų profilaktika ir diagnostika, epidemijų prevencija.

Lietuvoje OZE draugijos veikla taip pat apėmė įvairias sritis: Kaune ir provincijoje buvo sukurtas poliklinikų, mokyklų medicinos punktų, sanatorijų, vaikų vasaros stovyklų tinklas, skaitomos paskaitos ir platinami leidiniai apie sveikatos priežiūrą, konsultuojami silpnos sveikatos vaikų tėvai, bendradarbiaujant su žydų ligonine „Bikur cholim“ (A. Jakšto g.) rengiamos gailestingosios seserys.

Sveikatos namai D. Poškos gatvėje duris atvėrė 1928 metais. Tai modernus pastatas, išsiskiriantis puscilindrinės formos tambūru ir plokščiu stogu. Pagrindinę jo dalį sudarė gimnastikos salė, buvo įrengtas centrinis šildymas, ventiliacija. Kaunui šį užsienio architektų Krečmerio ir Šragenkės (?) projektą pritaikė statybos technikas Grigorijus Mazelis.

Statyba atsiėjo daugiau nei 300 000 litų. Trečdalį šios sumos paaukojo žinoma Kauno žydų šeima Frumkinai, kad pagerbtų anksti mirusį giminaitį gydytoją Simoną Frumkiną. Likusią dalį atsiuntė Amerikos žydų labdaros draugija „Joint” ir Berlyno OZE skyrius, taip pat paskolino Valstybinio draudimo įstaiga.

Simono Frumkino sveikatos namuose veikė keturi skyriai: švietimo (higienos muziejus, auditorija paskaitoms ir salė filmams rodyti), fizinės kultūros (gimnastikos salė, soliarumas), profilaktikos (dušai, dezinfekcijos patalpa) ir medicinos (kelios ambulatorijos). Tai buvo vienintelė tokio pobūdžio įstaiga Lietuvoje.

Literatūra:

Apžvalga, 1940 spalio 1 d., 7 p.

Lietuvos aidas, 1928 kovo 24 d., 4 p.

Lietuvos aidas, 1928 kovo 26 d., 3 p.

Lietuvos žinios, 1927 kovo 27, 4 p.

Jolita Kančienė, Žydų indėlis į Kauno tarpukario architektūrą// Žydų kultūros paveldas Lietuvoje, Vilnius 2005, 91-104 p.

Jonas Švilpa, Žydų labdaros ir socialinės rūpybos draugijos Kaune 1918-1939 m.// Žydų muziejus, Vilnius 2001, 36-49 p.

Solomonas Atamukas, Lietuvos žydų kelias: nuo XIV a. iki XXI a. pradžios, Vilnius 2007, 171-172 p.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *